Omega-3

25-04-2023

Omega-3: Niezbędne kwasy tłuszczowe dla zdrowia

W ostatnich latach Omega-3 zdobyły sobie szeroką popularność, a naukowcy coraz częściej podkreślają ich niezaprzeczalne korzyści dla zdrowia.  W niniejszym artykule przyjrzymy się bliżej właściwościom i korzyściom płynącym z Omega-3, zwracając szczególną uwagę na ich wpływ na zdrowie serca, mózgu oraz na różne źródła tych niezbędnych kwasów tłuszczowych. Dowiesz się, jak wzbogacić swoją dietę o Omega-3 oraz jakie suplementy warto rozważyć, aby cieszyć się doskonałym zdrowiem i samopoczuciem.

Kwasy tłuszczowe omega-3

Omega-3: Kwasy EPA i DHA, ALA

Omega-3 to rodzina wielonienasyconych kwasów tłuszczowych, które odgrywają kluczowe role w funkcjonowaniu naszego organizmu.

Istnieją trzy główne rodzaje Omega-3:

  • Eikozapentaenowy (EPA),
  • Dokozaheksaenowy (DHA)
  • Alfa-linolenowy (ALA).

EPA i DHA są najczęściej występującymi i najbardziej bioaktywnymi formami Omega-3, które przynoszą najwięcej korzyści zdrowotnych.

ALA jest prekursorem EPA i DHA, ale jego konwersja do tych dwóch kwasów tłuszczowych jest ograniczona.

Omega-3 działanie

Kwasy tłuszczowe Omega-3 mają korzystny wpływ na zdrowie pacjentów zmagających się z różnorodnymi schorzeniami i chorobami, w tym chorobami układu krążenia. Badania naukowe wykazały również ich pozytywne działanie na zdrowie psychiczne, funkcje poznawcze u osób starszych, stan przyzębia oraz reumatoidalne zapalenie stawów (Finley i Shahidi 2001, Lopez i in. 2011).

Szczególną uwagę poświęcono roli kwasów Omega-3, zwłaszcza DHA, w diecie kobiet w ciąży i karmiących piersią, a także w rozwoju płodu i niemowląt, ze szczególnym naciskiem na funkcjonowanie mózgu i oczu.

Kwast tłuszczowe Omega-3 i zdrowie serca

Wspieranie zdrowia serca jest jednym z głównych zastosowań Omega-3. Liczne badania naukowe dowodzą, że spożywanie kwasów tłuszczowych EPA i DHA może przyczynić się do obniżenia poziomu trójglicerydów, zmniejszenia ryzyka choroby wieńcowej oraz zapobiegania arytmii serca.

Omega-3 i mózg

Kwas DHA, jeden z głównych składników Omega-3, jest kluczowym budulcem mózgu i układu nerwowego. Konsumpcja produktów bogatych w DHA przyczynia się do prawidłowego rozwoju mózgu u dzieci, a także wspiera funkcje poznawcze i zdrowie mózgu u osób starszych.

Omega-3 i ryby

Najlepszym naturalnym źródłem Omega-3 są tłuste ryby, takie jak łosoś, śledź, makrela czy sardynki. Zaleca się spożywanie co najmniej dwóch porcji ryb tygodniowo, aby zapewnić odpowiednią dawkę Omega-3. Innym bogatym źródłem Omega-3 jest olej rybi, który można dodać do sałatek i innych dań.

Omega-3 i suplementy

W przypadku osób, które nie spożywają ryb lub mają trudności z uzyskaniem wystarczającej ilości Omega-3 z diety, warto rozważyć suplementację. Suplementy Omega-3 dostępne są w postaci kapsułek, oleju czy płynów, a ich źródłem może być olej rybi, olej z alg lub olej z nasion lnianych. Przed rozpoczęciem suplementacji warto skonsultować się z lekarzem lub dietetykiem, aby określić odpowiednią dawkę i upewnić się, że nie występują żadne przeciwwskazania.

Omega-3 żywność

Omega-3 dla wegan i wegetarian

Chociaż organizmy morskie są głównym źródłem Omega-3, niektóre nasiona roślin również je zawierają.

Weganie i wegetarianie mogą mieć trudności z uzyskaniem odpowiedniej ilości EPA i DHA, ponieważ ich diety wykluczają spożywanie ryb i innych produktów pochodzenia zwierzęcego. W takim przypadku warto zwrócić uwagę na suplementy Omega-3 pochodzenia roślinnego, takie jak olej z alg, który jest bogaty w EPA i DHA. Innym źródłem Omega-3 są nasiona lniane, orzechy włoskie i siemię lniane, które dostarczają kwasu ALA, jednak warto pamiętać, że konwersja ALA do EPA i DHA jest ograniczona.

Podsumowanie

Omega-3 są niezbędnymi kwasami tłuszczowymi, które odgrywają kluczowe role w naszym organizmie. Wspierają zdrowie serca, mózgu i mają wiele innych korzyści zdrowotnych. Warto dbać o właściwą podaż Omega-3 poprzez spożywanie ryb lub suplementację, zwłaszcza w przypadku wegan i wegetarian. Zawsze warto skonsultować się z lekarzem lub dietetykiem przed rozpoczęciem suplementacji, aby uniknąć przeciwwskazań i zapewnić sobie optymalne dawki.

Źródła:

1.Shahidi F, Ambigaipalan P. Omega-3 wielonienasycone kwasy tłuszczowe i ich korzyści zdrowotne. Annu Rev Food Sci Technol. 2018 25 marca; 9:345-381. doi: 10.1146/annurev-food-111317-095850. PMID: 29350557.