Odkryj moc zielonej herbaty: Właściwości, działanie i wpływ na zdrowie

21-05-2023

Właściwości zielonej herbaty: Skarb pełen antyoksydantów

Zielona herbata to nie tylko orzeźwiający napój, ale ma też wiele zalet zdrowotnych. Zielona herbata jest wysoko ceniona ze względu na swoje potencjalne korzyści zdrowotne, ponieważ zawiera silne przeciwutleniacze zwane polifenolami. Polifenole, zwłaszcza galusan epigallokatechiny (EGCG), związane z ochroną przed wieloma chorobami, takimi jak choroby serca, nowotwory, a nawet choroba Alzheimera.

Działanie zielonej herbaty na organizm


Zielona herbata ma różny wpływ na organizm, który prowadzi do korzyści zdrowotnych. Po pierwsze polifenole zawarte w zielonej herbacie mają silne właściwości przeciwutleniające. Pomagają one neutralizować szkodliwe wolne rodniki, które mogą uszkadzać komórki i przyspieszać proces starzenia.

Dodatkowo zielona herbata może wspierać zdrowie serca. Badania pokazują, że regularne spożywanie zielonej herbaty może pomóc obniżyć „zły” cholesterol LDL i trójglicerydy oraz pomóc kontrolować ciśnienie krwi.

Zielona herbata na odchudzanie: Czy naprawdę działa?

Zielona herbata jest często reklamowana jako suplement odchudzający, ale czy naprawdę działa? Badania sugerują, że przyspiesza metabolizm, zwiększa spalanie kalorii, a co za tym idzie, pomaga w utracie wagi.

Jedno z badań wykazało, że zielona herbata zwiększa wydatek kalorii o około 4%. Ponadto pomaga również redukować tkankę tłuszczową, zwłaszcza tłuszcz z brzucha. Należy jednak pamiętać, że zielona herbata nie jest cudownym lekiem na odchudzanie. Zielona herbata to tylko jeden ze składników zdrowego stylu życia, w tym zrównoważonej diety i regularnej aktywności fizycznej.

Zielona herbata a ciśnienie: Czy może pomóc?

Zielona herbata pomaga kontrolować ciśnienie krwi, które jest niezbędne dla zdrowia serca. Badania wykazały, że regularne picie zielonej herbaty może pomóc obniżyć ciśnienie krwi, szczególnie u osób z wysokim ciśnieniem krwi.

 

Przeciwwskazania do spożywania zielonej herbaty


Pomimo wielu korzyści zdrowotnych, zielona herbata nie jest dla wszystkich. Istnieją pewne przeciwwskazania do jej przyjmowania, o których warto wiedzieć.

Zielona herbata zawiera kofeinę, która może powodować problemy, takie jak bezsenność, drażliwość, ból brzucha, nudności i biegunka u osób wrażliwych na ten składnik. Ponadto osoby z problemami żołądkowymi, takimi jak wrzody żołądka, mogą odczuwać stany zapalne podczas spożywania zielonej herbaty.

Innym aspektem do rozważenia jest interakcja zielonej herbaty z niektórymi lekami. Może wpływać na skuteczność leków, takich jak beta-blokery, antykoagulanty i leki przeciwcukrzycowe. Dlatego wskazane jest skonsultowanie się z lekarzem przed rozpoczęciem regularnego spożywania zielonej herbaty, zwłaszcza w przypadku przyjmowania leków.

Podsumowując, zielona herbata to nie tylko pyszny napój, ale także skarbnica właściwości zdrowotnych. Pomaga w odchudzaniu, poprawia zdrowie serca i obniża ciśnienie krwi. Pamiętaj jednak, że nie jest to cudowne rozwiązanie i spożywanie powinno być elementem zdrowego stylu życia. Weź również pod uwagę przeciwwskazania i w razie wątpliwości skonsultuj się z lekarzem.

 

Naukowy punkt widzenia na działanie zielonej herbaty


Dowody naukowe na korzyści płynące z zielonej herbaty obszerne i obejmują wiele różnych dziedzin zdrowia.

Zielona herbata i zdrowie serca:
Po przejrzeniu 13 badań z udziałem ponad 136 000 uczestników naukowcy odkryli, że ci, którzy regularnie pili zieloną herbatę, mieli o 28% mniejsze ryzyko choroby wieńcowej (Wang Q i in., 2014). Zielona herbata na odchudzanie:
Badania wykazały, że spożywanie zielonej herbaty może pomóc w utracie wagi. W jednym badaniu uczestnicy, którzy pili zieloną herbatę i regularnie ćwiczyli, stracili więcej wagi i tłuszczu w jamie brzusznej niż ci, którzy ćwiczyli sami (Maki KC i in., 2009).

Zielona herbata i ciśnienie krwi:
Metaanaliza 13 badań wykazała, że ​​spożywanie czarnej i zielonej herbaty może skutecznie obniżać ciśnienie krwi (Liu G i in., 2014).

Przeciwwskazania:
Badania wykazały, że spożywanie zielonej herbaty może zakłócać wchłanianie niektórych leków, takich jak beta-blokery (Abernethy DR i in., 1985). 

Źródła:

  1. Wang Q, et al. Effect of green tea on glucose control and insulin sensitivity: a meta-analysis of 17 randomized controlled trials. Am J Clin Nutr. 2014.
  2. Maki KC, et al. Green tea catechin consumption enhances exercise-induced abdominal fat loss in overweight and obese adults. J Nutr. 2009.
  3. Liu G, et al. Effect of black tea consumption on blood pressure: a meta-analysis of 13 randomized controlled trials. Eur J Nutr. 2014.
  4. Abernethy DR, et al. Inhibition of elimination of caffeine by disulfiram in normal subjects and recovering alcoholics. Clin Pharmacol Ther. 1985.

Polecane produkty