Witamina D3 ma znaczenie dla prawidłowego funkcjonowania układu odpornościowego i pracy mięśni. Wpływa na regulację gospodarki wapniowo-fosforanowej i przyczynia się do zachowania prawidłowej mineralizacji kości. Na co jeszcze działa witamina D3? Jakie są inne rodzaje witaminy D i gdzie ona występuje? Jakie są najczęstsze objawy niedoboru tego składnika? Podpowiadamy, kiedy warto rozważyć wdrożenie suplementacji i jaka witamina D3 jest najlepsza!
Spis treści
Witamina D to zespół kilku związków chemicznych, spośród których najistotniejsze znaczenie mają: ergokalcyferol, czyli witamina D2 oraz cholekalcyferol (witamina D3). To właśnie z witaminy D3 w ludzkim organizmie powstaje kalcytriol, czyli aktywna jej postać. Ergokalcyferol jest związkiem obecnym w produktach pochodzenia roślinnego, a cholekalcyferol – zwierzęcego, a ponadto jest wytwarzany w skórze pod wpływem promieniowania słonecznego UVB.
Witamina D3 ma wpływ na prawidłowe funkcjonowanie wielu organów i układów ludzkiego organizmu. Choć najczęściej wymienia się jej udział w zachowaniu zdrowych kości i zębów, to uczestniczy w wielu innych procesach. Witamina D3:
Na co pomaga witamina D3? W dotychczas przeprowadzonych badaniach wskazywano na możliwy korzystny wpływ tego składnika na zdrowie osób zmagających się z chorobami tarczycy. W innych analizach badacze skupili się na związku pomiędzy suplementacją witaminy D, a jej rolą w przypadku chorób układu sercowo-naczyniowego, czy ryzyka rozwoju nowotworów. Choć niektóre wyniki prezentują się obiecująco, to wciąż za mało jest danych, które mogłyby jednoznacznie wskazywać na rolę witaminy D w tych przypadkach. Konieczne jest prowadzenie dalszych badań.
Mając świadomość, jak istotne znaczenie ma witamina D3 (cholekalcyferol) dla prawidłowego funkcjonowania ludzkiego organizmu, warto zadbać o dostarczenie jej wraz z dietą. Gdzie jest witamina D3? Do jej najcenniejszych źródeł zalicza się pokarmy pochodzenia zwierzęcego, a przede wszystkim tłuste ryby morskie i jaja. Warto zwrócić uwagę, że w Polsce w witaminę D wzbogacane są tłuszcze do smarowania pieczywa. Mając świadomość, gdzie jest witamina D3, warto zwrócić uwagę na zapewnienie jej odpowiedniej poziomu w grupie wegetarian. Wówczas można rozważyć wzbogacenie diety o suplementy.
Warto dodać, że witamina D3 jest syntetyzowana w skórze pod wpływem promieni słonecznych. Jednak biorąc pod uwagę obecny w Polsce klimat oraz ograniczony dostęp do słońca w naszej szerokości geograficznej – sama synteza skórna może okazać się niewystarczająca. Specjaliści wskazują, że chcąc skutecznie poprawić poziom witaminy D3 w organizmie, należy w słoneczny dzień wyeksponować minimum 18% powierzchni ciała przez 15 minut w godzinach 10-15, a jednocześnie nie stosować filtrów przeciwsłonecznych.
Zwraca się szczególną uwagę na niedobór witaminy D3 u dzieci, ponieważ może on prowadzić do zaburzeń w prawidłowym wzroście kości i prowadzić do krzywicy. Pierwsze, niepokojące objawy, które powinny zwrócić naszą uwagę w przypadku najmłodszych, to nadmierna potliwość, zwiększona płaczliwość, a także zwiększona częstość występowania infekcji oraz poważne deformacje ciała na skutek zaburzeń mineralizacji kości.
Jakie są objawy niedoboru witaminy D3 u dorosłych? Do tej grupy symptomów zalicza się najczęściej bóle stawów, mięśni, zębów, pogorszone samopoczucie, zmęczenie, bezsenność i częste infekcje. Chcąc mieć pewność, że objawy wynikają właśnie z braku dostatecznej ilości tego składnika w organizmie, warto zdecydować się na badanie poziomu witaminy D 25(OH). Jeżeli okaże się, że nasze podejrzenia są słuszne, powinniśmy wprowadzić do diety bogate źródła tego składnika. Jeśli z różnych przyczyn nie możemy spożywać wymienionych wyżej pokarmów – warto rozważyć suplementację. Który produkt wybrać i jaka witamina D3 jest najlepsza? 2000, czy 4000 jednostek?
Zapotrzebowanie na witaminę D różni się w zależności od wieku, masy ciała, karnacji, obecnych chorób oraz przyjmowanych leków. Chcąc dobrać optymalną ilość składnika, warto zasięgnąć porady lekarza lub farmaceuty i tym samym podejść do suplementacji odpowiedzialnie. Jednocześnie należy mieć świadomość, że zarówno niedobór, jak i nadmiar witaminy D może okazać się niebezpieczny i prowadzić do poważnych skutków. W literaturze znajdujemy potwierdzenie, że zbyt duża ilość tego składnika może okazać się toksyczna.