Karnozyna: Moc w Twoim Mózgu, Mięśniach i Sercu

19-06-2023

Spotkanie z Karnozyną

Karnozyna, niewielka ale potężna cząsteczka, skromnie ukrywa się w naszych mięśniach, sercu, i mózgu. Ta dipeptydowa substancja, składająca się z aminokwasów beta-alaniny i histydyny, zyskuje coraz większą popularność wśród naukowców i sportowców, chociaż jest wciąż często niedoceniana.

Ale co tak naprawdę wiemy o karnozynie?

Spis treści:

  1. Wstęp: Spotkanie z Karnozyną
  2. Karnozyna: Działanie Antyoksydacyjne
  3. Karnozyna i Zdrowie Mózgu
  4. Karnozyna a Wydajność Fizyczna
  5. Suplementacja Karnozyną
  6. Podsumowanie: Karnozyna - Nasz Wewnętrzny Strażnik
  7. Źródła

Karnozyna: Działanie Antyoksydacyjne

Jednym z kluczowych aspektów karnozyny jest jej mocne działanie antyoksydacyjne. W świecie, gdzie nasze ciała są stale bombardowane przez wolne rodniki i stres oksydacyjny, karnozyna stanowi silną linię obrony. Badanie opublikowane w 2010 roku wykazało, że jest w stanie neutralizować wiele różnych rodzajów wolnych rodników, pomagając chronić komórki przed uszkodzeniem i spowalniając procesy starzenia (Liu & Cotillard, 2010).

Karnozyna i Zdrowie Mózgu

Karnozyna nie tylko chroni nasze ciała, ale również nasze umysły. W rzeczywistości, jest jednym z najważniejszych antyoksydantów w mózgu, chroniąc komórki nerwowe przed uszkodzeniem. Badania sugerują, że może również pomóc w ochronie przed neurodegeneracyjnymi chorobami, takimi jak Alzheimer czy Parkinson (Corona et al., 2011).

Karnozyna a Wydajność Fizyczna

Co więcej, karnozyna odgrywa kluczową rolę w zdolnościach fizycznych. Pomaga regulować pH w mięśniach podczas intensywnego wysiłku, co przeciwdziała ich kwasowaniu. To oznacza, że karnozyna może pomóc opóźnić poczucie zmęczenia i pozwolić na dłuższe i intensywniejsze treningi. Badanie z 2019 roku potwierdza, że suplementacja beta-alaniną (prekursorem karnozyny) może pomóc w poprawie wydajności fizycznej u sportowców (Hoffman et al., 2019).

Suplementacja Karnozyną

Z powodu tych wszystkich korzyści, suplementacja karnozyną staje się coraz bardziej popularna. Suplementy karnozyny są często stosowane przez sportowców, a badania sugerują, że mogą również przynieść korzyści osobom starszym, z problemami serca, a nawet osobom z autyzmem.

Podsumowanie: Karnozyna - Nasz Wewnętrzny Strażnik

Na koniec warto podkreślić, że karnozyna to prawdziwy molekularny cudak. W zaledwie kilku atomach skrywa zdolność do ochrony naszych komórek, umysłów i poprawy wydajności fizycznej. W obliczu narastającego stresu oksydacyjnego i starzenia, karnozyna może okazać się cennym narzędziem w naszym arsenalu zdrowotnym.

Źródła:

  1. Liu, Y., & Cotillard, A. (2010). "Carnosine: An Anti-aging Nutrient". Clinical and Experimental Hypertension, 32(7), 465–470.
  2. Corona, C., Frazzini, V., Silvestri, E., Lattanzio, R., La Sorda, R., Piantelli, M., Canzoniero, L.M., Ciavardelli, D., Rizzarelli, E., & Sensi, S.L. (2011). "Effects of Dietary Supplementation of Carnosine on Mitochondrial Dysfunction, Amyloid Pathology, and Cognitive Deficits in 3xTg-AD Mice". Journal of Alzheimer's Disease, 24(3), 777–783.
  3. Hoffman, J.R., Landau, G., Stout, J.R., Hoffman, M.W., Shavit, N., Rosen, P., Moran, D.S., Fukuda, D.H., Shelef, I., Carmom, E., & Ostfeld, I. (2019). "β-Alanine supplementation improves tactical performance but not cognitive function in combat soldiers". Journal of the International Society of Sports Nutrition, 16, 14.

Polecane produkty