Jak się pozbyć wody z organizmu?

21-04-2023

Gromadzenie wody w organizmie to stan, który objawia się m.in. opuchlizną nóg, obrzękami twarzy i powstawaniem cellulitu. Jak pozbyć się nadmiaru wody z organizmu? Czy można zrobić to w naturalny sposób, a może sięgnąć po tabletki? Odpowiadamy na najczęściej zadawane pytanie w tym temacie i wskazujemy, jakie zmiany w trybie życia warto wprowadzić, aby szybko i skutecznie pozbyć się nadmiaru wody z organizmu!

Nadmiar wody w organizmie – przyczyny

Zanim przedstawimy kilka skutecznych metod, dzięki którym można pozbyć się nadmiaru wody z organizmu, warto dowiedzieć się, z czego on wynika. To bardzo istotne, ponieważ znając przyczynę, łatwiej będzie osiągnąć rezultat. Zbyt duża ilość wody może być skutkiem niedostatecznej podaży wody. Choć to dość nieoczywisty powód, to okazuje się picie zbyt małej ilości wody, może przyczyniać się do zatrzymania jej w organizmie. Innym powodem może okazać się zbyt niska aktywność fizyczna. W wielu badaniach udowodniono, że siedzący tryb życia może powodować nadmiar wody w organizmie i powodować obrzęki (szczególnie nóg), co jest wynikiem utrudnionego krążenia. Gromadzeniu wody w tkankach sprzyja spożywanie dużej ilości słonych i wysokoprzetworzonych pokarmów. Jeśli uważamy, że któryś z czynników może powodować nadmiar wody w naszym przypadku – powinniśmy dążyć do jego eliminacji.

Warto wiedzieć, że nadmiar wody w organizmie może być wynikiem czynników zewnętrznych. Mowa m.in. o wysokiej temperaturze otoczenia, kiedy następuje zwiększone wydalanie wody wraz z potem, a jednocześnie może dojść do jej zatrzymania. W przypadku kobiet kolejnym powodem gromadzenia płynu jest cykl, a dokładnie druga faza cyklu, kiedy nadmiar wody w organizmie jest wynikiem zmian hormonalnych. Z tego samego powodu na zbyt dużą ilość płynu często skarżą się kobiety w ciąży oraz panie w okresie menopauzy.

Czasami jednak nie da się szybko pozbyć wody z organizmu – szczególnie jeśli za taki stan odpowiadają jednostki chorobowe. Płyn może gromadzić się w tkankach, jeżeli zmagamy się z chorobami nerek, niewydolnością serca lub dolegliwościami ze strony układu limfatycznego. Jeżeli mimo wdrożonych nowych nawyków nie udaje się pozbyć wody z organizmu, należy skorzystać z konsultacji lekarskiej i poddać się diagnostyce.

Jak objawia się nadmiar wody w organizmie?

Pierwszym z symptomów, który może świadczyć o nadmiernym gromadzeniu się wody w organizmie, jest nagły wzrost masy ciała. Czasami może on wynosić nawet kilka kg (3-5) w ciągu kilku dni. Osoby zmagające się z nadmiarem płynu obserwują obrzęki – najczęściej pojawiają się one na kostkach i na twarzy, jednak mogą występować także w okolicy dłoni, brzucha, czy klatki piersiowej. Kiedy jeszcze warto wprowadzić zmiany, które mają na celu pozbycie się wody z organizmu? Gdy dokucza nam uczucie zmęczenia, suchość w ustach i nieustanne uczucie pragnienia, a także suchość skóry i sztywność stawów. Czasami pojawia się także tzw. cellulit wodny.

Jak pozbyć się wody z organizmu?

Dla wszystkich, którzy zastanawiają się, co na pozbycie się wody z organizmu jest najskuteczniejsze, przygotowaliśmy kilka praktycznych i prostych do wdrożenia porad. Warto jednak mieć świadomość, że mogą one okazać się skutecznie wyłącznie, gdy za gromadzenie płynu odpowiadają nasze nawyki, tj. brak ruchu, nieodpowiednia dieta, a nadmiar wody jest stanem chwilowym. W takiej sytuacji należy:

  • zwiększyć ilość wypijanej wody – jednak nie warto przesadzać, ponieważ przewodnienie również jest niebezpiecznym stanem; należy pić regularnie, małymi łykami;
  • zwiększyć aktywność fizyczną – chodzi o regularny, umiarkowany ruch; może być to np. spacer;
  • zmienić nawyki żywieniowe – wprowadzić do diety więcej warzyw i owoców, a jednocześnie ograniczyć ilość spożywanej żywności przetworzonej, soli i cukru.

Co na nadmiar wody w organizmie? Czy warto sięgnąć po suplement?

Warto mieć świadomość, że niektóre składniki roślinne korzystnie wpływają na regulację gospodarki wodnej organizmu. Co na wodę w organizmie możemy polecić? Można sięgnąć po naturalne diuretyki, czyli środki moczopędne. W badaniach udowodniono, że takie działanie wykazuje skrzyp polny. Wsparciem może okazać się napar z pokrzywy, mniszka lekarskiego, zielonej herbaty, a także spożywanie zielonej natki pietruszki. Mogą one działać wyłącznie wspomagająco i nie zastąpią zdrowego stylu życia. Nadmiaru wody w organizmie nie można lekceważyć, ponieważ taki stan może być objawem wielu poważnych chorób, które nieleczone będą prowadzić do poważnych konsekwencji. Maskowanie symptomów nic nie da, jeżeli nie ustalimy przyczyny. Jeżeli obrzęki utrzymują się, należy skonsultować się ze specjalistą, który przeprowadzi wnikliwą diagnostykę, a w razie potrzeby zaleci preparaty naturalne lub leki o udowodnionej skuteczności działania.