Witamina B12 - gdzie występuje i jak uzupełnić niedobór?

20-01-2023

Witamina B12, znana także jako kobalamina, jest jednym ze związków niezbędnych do zachowania zdrowia organizmu. Bierze udział w wielu istotnych procesach i wspiera prawidłową pracę układu nerwowego i krwionośnego. Gdzie występuje witamina B12 i w jakich pokarmach jest jej najwięcej? Czy możemy pokryć zapotrzebowanie na kobalaminę stosując zbilansowaną dietę? Kogo może dotyczyć niedobór witaminy B12 i czy warto sięgnąć po suplementy diety? Zachęcamy do zapoznania się z cennymi informacjami!

Co to jest witamina B12?

Witamina B12 zaliczana jest do grupy związków rozpuszczalnych w wodzie. Jedynymi organizmami, które mają zdolność jej syntetyzowania, są bakterie. Biorąc pod uwagę, że ludzie nie mają możliwości wytworzenia jej samodzielnie, powinni przyjmować ją wraz z dietą. Pełni wiele istotnych ról w ludzkim organizmie, a zapotrzebowanie na kobalaminę różni się w zależności od wieku i stanu fizjologicznego.

Jaką rolę pełni witamina B12 w organizmie człowieka? Dlaczego jest ważna?

Zanim dowiemy się, gdzie znajduje się witamina B12, warto odpowiedzieć sobie na pytanie dotyczące jej roli w organizmie. Nie bez powodu należy dbać o jej regularne dostarczanie wraz z dietą. Przede wszystkim pomaga w prawidłowym funkcjonowaniu układu nerwowego i wspiera utrzymanie funkcji psychologicznych. Kobalamina może przyczyniać się do zmniejszenia uczucia zmęczenia i znużenia. Ponadto uczestniczy w prawidłowej produkcji czerwonych krwinek i wspiera pracę układu odpornościowego. Ma znaczenie także dla utrzymania prawidłowego poziomu homocysteiny, a tym samym pomaga obniżać stężenie cholesterolu we krwi.

Biorąc pod uwagę znaczenie witaminy B12 dla organizmu człowieka, a także fakt, że nie jesteśmy w stanie samodzielnie jej syntetyzować, należy dostarczać jej wraz z pożywieniem. Warto zatem wiedzieć, gdzie występuje witamina B12 i jak skutecznie uzupełnić jej niedobór!

Witamina B12 - kto jest narażony na niedobór?

Choć najczęściej mówi się, że na niedobór witaminy B12 narażeni są weganie, wegetarianie oraz osoby z zaburzeniami wchłaniania w przewodzie pokarmowym, to grupa tych osób jest zdecydowanie szersza. Warto wziąć pod uwagę, że niektóre grupy leków mogą prowadzić do zaburzeń wchłaniania kobalaminy (np. przeciwcukrzycowe). W grupie ryzyka znajdują się osoby niedożywione, nadużywające alkoholu, a także osoby w podeszłym wieku. W literaturze znajdujemy potwierdzenie, że po 50. roku życia obniża się poziom wchłania kobalaminy z przewodu pokarmowego.

Jakie objawy daje niedobór witaminy B12?

Do głównych objawów niedostatecznej ilości witaminy B12 w diecie zalicza się zaburzenia w przebiegu procesu krwiotwórczego. Niedostateczna produkcja krwinek czerwonych może prowadzić do rozwoju niedokrwistości. Objawy niedoboru mogą przejawiać się także w dysfunkcjach układu nerwowego. U niektórych osób obserwuje się zwiększoną drażliwość, zaburzenia pamięci, mrowienie kończyn i obniżony nastrój. Niedostateczna ilość kobalaminy w diecie może zwiększać ryzyko rozwoju depresji. Mogą występować także omdlenia i zawroty głowy. Konsekwencje zdrowotne uzależnione są od stopnia niedoboru i czasu jego trwania.

Warto wspomnieć, że niedobór witaminy B12 u dzieci może wywoływać poważne konsekwencje zdrowotne. W literaturze wskazuje się na przypadki małogłowia, opóźnienia i regresu w rozwoju, a także drgawek i zaburzeń odżywiania.

Naturalne źródła witaminy B12

Gdzie jest najwięcej witaminy B12? Specjaliści często podkreślają, że najcenniejszym jej źródłem są produkty pochodzenia zwierzęcego. Do tej grupy zalicza się mięso, podroby, jaja, nabiał, ryby i owoce morza. Są to bogate źródła łatwo przyswajalnej kobalaminy.

Właśnie z tego powodu o uzupełnianiu jej poziomu mówi się w przypadku osób wybierających roślinny model żywienia. Jak uzupełnić niedobór witaminy B12 w takiej sytuacji? Kobalamina jest obecna w niektórych algach, a także warzywach poddanych procesowi fermentacji. Jednak często wprowadzenie ich do codziennej diety okazuje się niewystarczające. W takiej sytuacji można rozważyć wzbogacenie posiłków o suplementy diety z witaminą B12. Powinniśmy mieć pewność, że wybieramy produkty pochodzące od sprawdzonych producentów.

Jak uzupełnić niedobór witaminy B12?

Jak szybko uzupełnić niedobór witaminy B12? Zdecydowanie najlepszym sposobem na dostarczanie kobalaminy, jest spożywanie jej bogatych źródeł wraz z dietą. Istnieje także możliwość spożywania produktów fortyfikowanych, czyli takich, które zostały wzbogacone w kobalaminę. Zalicza się do nich np. napoje roślinne wzbogacane witaminą B12 (sojowe, owsiane), które stają się cennym źródłem kobalaminy w diecie wegan i wegetarian.

Jeżeli z różnych przyczyn nie mamy możliwości ich spożycia, warto rozważyć suplementację. Jak wspomnieliśmy, należy postawić na produkty od sprawdzonych producentów, którzy dbają o wysoką jakość składu. Jednocześnie warto mieć świadomość, że zarówno niedobór, jak i nadmiar może powodować poważne skutki dla zdrowia. Dlatego w razie jakichkolwiek wątpliwości zalecamy konsultację z lekarzem, który zleci przeprowadzenie badań, a po analizie wyników wskaże, jakie kroki powinniśmy podjąć.

Źródła:

  1. Romain M, Sviri S, Linton DM, Stav I, van Heerden PV. The role of Vitamin B12 in the critically ill--a review. Anaesth Intensive Care. 2016 Jul;44(4):447-52. doi: 10.1177/0310057X1604400410. PMID: 27456173.
  2. Green R, Miller JW. Vitamin B12 deficiency. Vitam Horm. 2022;119:405-439. doi: 10.1016/bs.vh.2022.02.003. Epub 2022 Mar 11. PMID: 35337628.
  3. Szczepaniak W., Witaminę B12 dostarczysz sobie z roślin? Dostęp: https://zdrowie.pap.pl/dieta/witamine-b12-dostarczysz-sobie-z-roslin